نورگیر ساختمان

نورگیر ساختمان

نورگیر ساختمان معمولا در آپارتمان های امروزی نقشی اساسی داشته و اکثرا برای دریافت مجوز از شهرداری برای رساندن نور به طبقات اول در سال های اخیر 1400 تا 1402 مجبورند که نورگیر ساختمان را بسازند.

پنجره ها را مجاور دیوارهای داخلی قرار دهید، زیرا خیرگی حاصل ازپنجره ی واقع در وسط اتاق خیرگی بیشتری نسبت به یک پنجره ی واقع در مجاورت دیوار کناری دارد.

جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید و هدایت نور غیر مستقیم به داخل ساختمان از طریق پنجره ی طاقچه ای، کرکره، سایبان و زیر نمای طره ای.
در صورت امکان، پنجره ها را بر روی بیش از یک دیوار قراردهید، تا توزیع بهتر نور و کاهش خیرگی حاصل گردد.
جهت جنوب بهترین جهت برای روشنایی طبیعی است. برای روشنایی طبیعی، زمانی که گرمای زمستان مطلوب است، از پنجره ی رو به جنوب استفاده می شود. دومین جهت گیری مطلوب برای روشنایی طبیعی، زمانی که گرمای زمستان مطلوب نمی باشد، پنجره ی رو به شمال است.

پنجره ها را مجاور دیوارهای داخلی قرار دهید، زیرا خیرگی حاصل ازپنجره ی واقع در وسط اتاق خیرگی بیشتری نسبت به یک پنجره ی واقع در مجاورت دیوار کناری دارد.

 

 

 

جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید و هدایت نور غیر مستقیم به داخل ساختمان از طریق پنجره ی طاقچه ای، کرکره، سایبان و زیر نمای طره ای.
در صورت امکان، پنجره ها را بر روی بیش از یک دیوار قراردهید، تا توزیع بهتر نور و کاهش خیرگی حاصل گردد.
جهت جنوب بهترین جهت برای روشنایی طبیعی است. برای روشنایی طبیعی، زمانی که گرمای زمستان مطلوب است، از پنجره ی رو به جنوب استفاده می شود. دومین جهت گیری مطلوب برای روشنایی طبیعی، زمانی که گرمای زمستان مطلوب نمی باشد، پنجره ی رو به شمال است.

نورگیرحیاط خلوت

نورگیرحیاط خلوت

با توجه به بزرگ شدن جامعه و نیاز مردم به مسکن صنعت ساخت و ساز و آپارتمان سازی بسیار روتق گرفته است بخش مهمی در این زمینه  یکی از بحث های مهم است پخش نور از طریق پنجره و پاسیو انجام می پذیرد.

نورگیر ساختمان معمولا در ساختمانهای شمالی رویت می گردد و در اختیار طبقات همکف می باشد که این امکانات علاوه بر این که برای طبقه همکف به عنوان حیاط خلوت می باشد و مشکلاتی از قبیل ورود سرما فضولات پرندگان و گرد خاک به داخل منزل را به همراه خواهد داشت..برای حل این مشکل می توان برای حیاط خلوت ساختمان در طبقات همکف سقف لحاظ کنیم.برای پوشش سقف ساختمان در پشت بام و طبقات همکف میتوان از متریال های سقف حبابی و ورق پلی کربنات استفاده نمود سقف حبابی دارای پایه های فایبر گلاس و ورق اکرلیک می باشد و آبندی آن از طریق ایزوگام می باشد و در ورق پلی کربنات آبندی سقف پاسیو توسط چسب و یراق آلات آلومینیومی صورت می گیرد.

 

برای پوشش سقف  حیاط خلوت نورگیر در طبقات پایین بهتر است از سقف حبابی استفاده نمود زیرا آب بندی این سقف حبابی توسط ایزوگام صورت میپذیرد و برای پوشش سقف حیاط خلوت در پشت بام این امر می توان توسط ورق پلی کربنات  صورت گیرد زیرا ورق پلی کربنات وظیفه انتقال آب را دارد و می توان آب ریخته شده روی سقف پاسیو را به روی پشت بام انتقال دهد.

برای سقف حیاط خلوت می توانید از سقف پلی کربنات نیز استفاده نمایید این سقف وظیفه هدایت آب را به اطراف دارد و همانند شیروانی آب حاصل از نوسانات جوی را به  اطراف هدایت میکند و به کفشوی پشت بام و از آنجا به چاه انتقال میدهد.

 

برای بازدید طراحی و مشاوره جهت احداث سقف پاسیو خود می توانید با مشاورا

نورگیر چیست؟

استفاده از نور طبیعی به عنوان یک عامل حیاتی در معماری مدرن و سنتی و طراحی ساختمان ها و دکوراسیون منازل شناخته می‌شود. با استفاده از نورگیر ها می توان درکل روز از نور طبیعی و خواص معجزه آسای ان استفاده کرد. استفاده از نورگیر ها نقش مهمی در طراحی پایدارو بهینه سازی انرژی ایفا می کنند. در نورگیرها بلوک‌های شیشه‌ای به کار می‌روند تا انعکاس نور در ساختمان افزایش یابد. انواع نورگیرها به منظور کاهش استفاده از روشنایی الکتریکی به کار می‌روند. به ما اجازه می‌دهند تا از درون ساختمان نمایی به منظره بیرون داشته باشیم.

تاریخچه استفاده از نورگیر به دوران باستان و تمدن های اولیه مصر و روم برمی گردد. در معماری های ایرانی استفاده از نورگیر از دیرباز با سبکی منحصر بفرد انجام می شده است. این نورگیر ها که به صورت پنجره های سقفی بودند برای انتقال نور و گاها برای تهویه هوا مورد استفاده قرار می گرفتند. به شکلی که این نورگیر ها بخشی از سقف یا همه آن را به منظور نور رسانی به داخل ساختمان اشغال می کردند. از این رو مقاومت و عایق بودن نورگیر ها در برابر باد و باران اهمیت زیادی داشت.

از انواع نورگیر های مورد استفاده در زمان های قدیم نورگیر لوله ای، نورگیر شیب دار، نورگیر بازشوی سقفی و .. اشاره کرد. امروزه این نورگیر ها جای خود را به پوشش سقف پاسیو، نورگیر های حیاط خلوت، نورگیر های پلی کربنات، پوشش سقف استخر، نورگیر حبابی و گنبدی داده اند که متشکل از دو بخش حبابی و فایبر گلاس می باشند.

 

انواع نورگیرهای دیواری در معماری ایرانی

بیشتر پنجره های نصب شده روی دیوارها، وظیفه ی نورگیری را به عهده دارند. در معماری سنتی ایران نمونه های مختلفی ازانواع نورگیرها را، که علاوه بر نقش ورود نور به داخل ساختمان، بر زیبایی بنا می افزایند، مشاهده کرد. از جمله این نورگیرها می توان به هورنو، روشندان، گلجام، روزن، شباک جامخانه، ارسی، باجه، تهرانی، چشم گاوی، پاچنگ، پاچلاقی، فریز و خوون اشاره کرد. تنوع در انواع نورگیرها نشان مد‌دهد که نورگیری طبیعی در معماری سنتی ایران اهمیت زیادی داشته است. در ادامه به بررسی چند نمونه از این نورگیرها می پردازیم:

قیمت سقف پاسیو

قیمت سقف پاسیو

قیمت سقف پاسیو

قیمت سقف پاسیو

قیمت سقف پاسیو

قیمت سقف پاسیو

۱. درب و پنجره مشبک از انواع نورگیر های دیواری

پنجره‌ها برای جلب نور، جریان هوا و دیدن مناظر بیرون مورد استفاده قرار می گیرند. پنجره باید با شدت نور تناسب داشته باشد. پنجره‌های مشبک بین نور خارج و داخل تعادل ایجاد می کند و کسی که از داخل به بیرون نگاه می کند دچار خیرگی نمی شود

طرحهایی که در ساختن پنجره های مشبک به کار می‌رود، با شرایط اتاق جهت تنظیم نور، تنظیم و طراحی می شوند.

 

۲. هورنو

به نورگیری بالای سقف گفته می شود. چون در نزدیکیهای تیزه گنبد امکان اجرا به صورت بقیه ی قسمت ها میسر نیست، در نزدیکیهای تیزه، سوراخ را پر نمی کنند تا در بالای سقف کار نور رسانی را انجام دهد. مثلاً در پوشش بازارها اکثراً سوراخ هورنو باز است تا عمل روشنایی و تهویه اکان پذیر باشد.

در بناهایی که استفاده از پنجره در دیوارها ممکن نبوده مثل بازارها و سایر بناهای عمومی، معماران در قسمت خورشیدی کاربندی روزن هایی را ایجاد کردند که عبور مناسب و تهویه را به بهترین روش میسر می ساخته است و به آن روشندان می گویند. روشندان ها به شکل یک کلاه فرنگی بوده اند و عمود بر قسمت خورشیدی کاربندی ساخته می شوند و بعضی از آن ها زمینه چند ضلعی دارد و برخی از آن ها دارای شیشه بوده به عنوان مثال روشندان حوضخانه کاخ هشت بهشت اصفهان.

 

۳. روزن از انواع نورگیر های دیواری

روزن و پنجره را نمی توان از هم تفکیک کرد. روزن را یک پنجره کوچک است که معمولاً در بالای در و گاهی در دوطرف آن برای گرفتن روشنایی و تأمین هوای آزاد برای فضاهای بسته به کار گرفته می‌شد. به عبارت دیگر روزن به سوراخهائی گفته می‌شود که در کلاله و یا شانه طاق ها تعبیه می شده است. روزن گاهی با چوب و گاه با گچ و سفال ساخته می شده و اغلب ثابت بوده است. در بناهایی که دارای بافت مرکزی و درونگرا بودند و از سقف هشتی یا از نقطه ای دیگر نور کافی برای هشتی تأمین می شد، در بالای در ورودی روزن قرار می دادند.

 

۴. ارسی

ارسی معمولا در پیشخان و رواق ساختمان های سردسیری دیده می شود. ارسی پنجره مشبکی است که به جای گشتن روی پاشنه گرد، بالا می رود و در محفظه ای که در نظر گرفته شده جای می گیرد. ارسی معمولاً در اشکوب کوشک ها و پیشخان و رواق ساختمان های سردسیری دیده می شود. ارسی، معمولاً مانند پنجره و روزن های چوبی است.

 

۵. گلجام

به شیشه های کوچک و رنگینی که در داخل گچ کار می گذاشتند و آن را در بالاترین قسمت طاق تعبیه می کردند تا نور رسانی به داخل بنا را امکان پذیر کند، گلجام می گویند.

 

۶. فریز و خوون در انواع نورگیر های ساختمان

خوون یک نقش تزئینی است که با تکه های آجر تراشیده و موزائیک آن را پدید آورده اند، سپس روی آن را با خاک و سریشم رنگ هائی که در آب حل کرده اند به رنگ های گوناگون رنگ می کنند و در پیشانی ساختمان، میانه ستون ها و فریز در چیده می شود. برای ورود روشنایی و هوا به اتاق ها لوله های گلچین را سوراخ کرده و نقش هایی پدید آورده و آن لوله ها را در بالای درها و پنجره ها نصب می‌کردند.

 

انواع نورگیر‌های سقف

یک روش برای وارد کردن نور طبیعی به درون ساختمان، روش نورگیری از سقف است. این نورگیرها همه یا بخشی از فضای سقف ساختمان را به منظور روشن سازی تشکیل می‌دهند. نورگیرهای سقفی باز شونده برای تهویه هوا و تامین نور طبیعی از سقف بسیار مناسب هستند. نورگیری ازسقف همانند نور پردازی مستقیم، نور از بالا به پایین منتشر می شود. این روش با توجه به این که جهت ساختمان و ساختمانهای مجاور اثر چندانی بر آن ساختمان ندارد، بسیار اهمیت دارد، نورگیری ازسقف، روشی است برای رساندن روشنایی روز به طبقات بالایی ساختمانهای چندین طبقه و به عمق فضاهای داخلی ساختمانهای یک طبقه. عمده مزیت نورگیری از سقف، یکنواختی توزیع نور در محیط می باشد.

نورگیرهای سقفی ابزار بسیار خوبی برای گردآوری و دریافت مقدار زیاد نور از دهانه کوچک هستند و حتی وقتی آسمان تمام ابری باشد، میزان روشنایی که در سطح افقی سقف وجود دارد چندین برابر مقداری است که به سطح عمودی پنجره می رسد.

نورگیرهای راه دور از انواع نورگیر

نورگیرهای راه دور سیستم های اپتیکی هستند که می توانند نور طبیعی را به قسمت های بی نور برسانند. نورگیرهای راه دور می توانند با استفاده از بازتابنده های شلجمی و فیبر نوری، نور طبیعی خورشید را به قسمت هایی که تاریک هستند یا دارای نور مصنوعی هستند می‌رسانند.

 

عملکرد نورگیر های راه دور

نورگیرهای راه دور معمولاً از یک دیش جمع کنندۀ نور خورشید، یک خورشید لوله و دیش توزیع کننده تشکیل شده اند. دیش های توزیع جمع کننده و توزیع کننده هر دو به صورت بازتابنده های شلجمی هستند. دیش جمع کننده، به سامانه ای متصل می‌شود که خورشید را در آسمان دنبال می کند تا مقدار نور تابیده شده به آن را به حداکثر مقدار برساند. خورشید لوله، مجموعه ای ازفیبرهای نوری است که نور خورشید جمع شده را از دیش جمع کننده به دیش توزیع کننده هدایت می کند. در نورگیر های راه دور نیازی نیست که دو دیش در کنار یکدیگر باشند.

 

مزایای نورگیر های راه دور

نورگیرهای راه دور دو مزیت نسبت به نورگیرهای عادی دارند:

  1. هیچ توانی برای روشنایی نیاز نیست. این بدین معنی است که پس از ساخت هیچ گاز گلخانه ای مضر تولید نمی‌شود.
  2. نور منتقل شده، فرکانس هایی را که برای فتوسنتز ضروری است، در خود دارند

 

سبک معماری خورشیدی

پنجره‌های سقفی به طور عمده در طراحی روشن سازی برای ساختمان‌های مسکونی، عمومی و تجاری بکار برده می‌شوند. روشنایی افزایش یافته در ساختمان می‌تواند منجر به مصرف کمتر نور پردازی الکتریکی و لعاب کاری پنجره به اندازه کوچکتر باعث صرفه جویی در انرژی، پایین آوردن هزینه‌ها و کاهش دادن تاثیرات محیطی می‌شود. روشنایی ازسقف با پنجره‌های سقفی برای به حد اکثر رساندن روشنایی، به خوبی با روشنایی غیر مستقیم یا پنجره ها کار می‌کنند. روشنایی سقف قادر به روشن کردن بخش‌های متمرکز ساختمان است. روشن سازی در طول روز هم از روشنایی محیط آسمان و هم قرارگیری مستقیم در معرض نور خورشید در دسترس می‌باشد.

لعاب کاری مدرن مات یا شفاف و می‌تواند از تابش خیره کننده جلوگیری کند و به تسخیر نور خورشید در گوشه‌های پایین وپراکنش نور به بخش‌های وسیع تر فضای کف کمک کند. حتی در روزهای ابری، روشنایی بالا از پنجره‌های سقفی سه تا ده برابر مؤثر تر از روشنایی غیر مستقیم می‌باشد.

دستگاه پنجره ای سقفی لوله ای

واحد ثابت نصب شده در پشت بام عامل پنجره سقفی است که نور خورشید را جمع می‌کند و توسط لوله بصری انتقال دهنده نور به عامل پراکنش نور توزیع می‌کند.

با کوچک شدن قطر، آنها می‌توانند برای روشن سازی فضاهای کوچکتر مانند راهروها و نور انعکاسی در گوشه‌های تاریکتر فضاها بکار برده شوند.

 

جام اندازی شیب دار

جام اندازی شیب دار با پنجره‌های سقفی دیگر فرق می‌کند که در آن یک مجموعه شامل نقاشی‌های چندگانه در سیستم قاب بندی می‌باشند، معمولاً برای پرونده‌های مشخص طراحی می‌شوند و در بخش‌هایی در محل نصب می‌شوند.

 

مولد شیشه

بسیاری از پیشرفت‌های اخیر هم در ساختار شیشه‌ای و هم پلاستیکی از همه انواع پنجره‌های سقفی استفاده کرده‌اند. بعضی از پیشرفت‌ها عملکرد حرارتی را افزایش می‌دهند، بعضی‌ها بر حفظ کردن و به کارگیری پتانسیل روشنایی تمرکز کرده‌اند و بعضی‌ها برای بالا بردن استحکام، دوام، مقاومت در برابر حرارت و دیگر مقیاس‌های عملکردی طراحی می‌شوند. پنجره‌های سقفی هوارسانی معاصر، پنجره‌های شیشه‌ای را به کار می‌برند که معمولاً از واحدهای شیشه‌ای عایق بندی پوشیده شده تشکیل شده با دو قطعه شیشه را بکار می‌برند. این نمونه از فراورده‌های مشمول مالیات برای انتقال مرئی می‌باشند. از مجموعه‌های با سه قاب گاهی می‌توانند در سردترین مناطق جوی از نظر هزینه تنظیم شوند، اما آنها مقدار نور را با اضافه کردن لایه سوم از دست می‌دهند.

 

پلاستیک

پنجره‌های لعاب دار پلاستیکی معمولاً در بسیاری از پنجره‌های سقفی وروشن کننده‌های لوله‌ای استفاده می‌شوند. این مجموعه‌ها معمولاً از نظر حرارتی شامل گنبدهای تشکیل شده می‌باشند، اما شامل شکل‌های پرسی غیرمعمول می‌باشد. پنجره‌های سقفی گنبدی معمولاً در سقف‌های با شیب کم بکار برده می‌شوند. شکل‌های گنبدی باعث حرکت آب و خاکسترهای آتش می‌شود.

 

نورگیر های پر مصرف

پر مصرف ترین نورگیر ها که در معماری نوین ایران استفاده می‌شوند در پاسیو و حیاط خلوت می باشند. پوشش پاسیو بسته به نیاز مشتری می تواند درطبقات همکف و پشت بام باشد. در پشت بام ها از ورق پلی کربنات در انواع طرح های گنبدی، هرمی، قوسی و … استفاده می‌شود.

 

کاربرد ها و موارد استفاده از انواع نورگیر ها

امروزه، پنجره های نصب شده روی دیوارها، وظیفه ی نورگیری را به عهده دارند، از جمله نورگیرهای دیواری در معماری سنتی می توان به روزن، شباک، درب و پنجره مشبک و ارسی اشاره نمود. در به کارگیری انواع نورگیر های دیواری رعایت نکات زیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است

  • پنجره ها را مجاور دیوارهای داخلی قرار دهید، زیرا خیرگی حاصل ازپنجره ی واقع در وسط اتاق خیرگی بیشتری نسبت به یک پنجره ی واقع در مجاورت دیوار کناری دارد.
  • جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید و هدایت نور غیر مستقیم به داخل ساختمان از طریق پنجره ی طاقچه ای، کرکره، سایبان و زیر نمای طره ای.
  • در صورت امکان، پنجره ها را بر روی بیش از یک دیوار قراردهید، تا توزیع بهتر نور و کاهش خیرگی حاصل گردد.
  • جهت جنوب بهترین جهت برای روشنایی طبیعی است. برای روشنایی طبیعی، زمانی که گرمای زمستان مطلوب است، از پنجره ی رو به جنوب استفاده می شود. دومین جهت گیری مطلوب برای روشنایی طبیعی، زمانی که گرمای زمستان مطلوب نمی باشد، پنجره ی رو به شمال است.

ن خود در شرکت پوشش سقف در تماس باشید.

 

نورگیر پاسیو

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.