گلخانه و گنبد تجاری

گلخانه و گنبد تجاری

در بسیاری از مکان ها ما نیاز به نور طبیعی داریم ، مانند گلخانه ها و ساختمان ها و … .

امروزه گلخانه ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که امکان درآمدزایی از آن ها وجود ندارد مانند : گلخانه های تحقیقاتی ، آموزشی ، خانگی ، گلخانه و گنبد تجاری و …. .

تنها نوع گلخانه که برای درآمد زایی از آن استفاده می شود ، گلخانه های تجاری است، در این نوع گلخانه ها باتوجه به محیط و امکانات به کار رفته ، امکان تولید و رشد انواع گیاهان تزئینی ،دارویی و خوراکی وجود دارد.

اغلب گلخانه های تجاری ، امکانات و فناوری های پیشرفته ای را برای رشد و پرورش محصولات تهیه می کنند . مانند تهیه نور که اغلب افراد امروزه رو به نور های مصنوع

ی آورده اند که در مقابل مزایای نور های طبیعی هیچگونه سودی برای بازدهی ندارد ، یا استفاده از کود های شیمیایی که ضرر های زیادی به نسبت مزایای آن دارد.

نکات مهم پیش از ساخت گلخانه و گنبد تجاری
قبل از ساخت یک گلخانه و گنبد باید موارد مهمی را در نظر داشته باشید تا بتوانید یک فعالیت با بازدهی بالا داشته باشید ، نوع محصولی که قصد دارید در گلخانه خود بکارید در انتخاب پیش نیاز ها و فراهم آوردن امکانات کمک بسیاری می کند.

به همین علت ، حتما قبل از شروع به ساخت از یک متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید.

انتخاب محیط مناسب با مساحت کافی
با توجه به محصول که میخواهید پرورش دهید و مقدار سرمایه اولیه ای که برای شروع به کار گلخانه در نظر گرفته اید ، مساحت گلخانه متفاوت خواهد بود . باید مقدار زمین را برای نیاز های آینده گلخانه و گنبد تجاری ، از قبیل جا دادن امکانات پیشرفته و اساسی و رشد و توسعه کار و ….. نیز کافی باشد.

گرفتن مجوز های مورد نیاز و رعایت مقررات در ساخت گلخانه و گنبد تجاری

بعد از انتخاب زمین برای ساخت گلخانه و گنبد ، باید تمامی مجوز های لازم برای ساخت گلخانه را نیز بگیرید . در این زمینه باید بدانید که همه زمین ها از لحاظ قانونی ، مناسب ساخت گلخانه نیستند و باید جست و جوی دقیقی انجام دهید تا زمین مناسب با کاربرد تجاری را خریداری کنید .

جهت قرارگیری گلخانه و گنبد تجاری

دیوار های گلخانه باید طوری ساخته شوند که نور به اندازه کافی به محصولات درحال رشد برسد ، به همین جهت پیش از ساخت گلخانه باید آن را در جهتی بسازید که بیشترین نورگیری را مخصوصا در فصول سرد سال داشته باشد تا از اتلاف انرژی نیز جلوگیری شود .

نکته قابل توجه دیگر این است که محصولاتی که در زمستان کاشت می شوند و به عنوان کاشت زمستانه شناخته می شوند با دریافت نور کافی ، کمیت و کیفیت آن ها تفاوت زیادی پیدا میکنند .

این جهت گیری به مواردی از قبیل موقعیت جغرافیایی منطقه نیز بستگی دارد .

انتخاب جهت نامناسب در ساخت گلخانه و گنبد تجاری در موارد معدودی باعث رشد غیر یکنواخت و دیرهنگام گیاهان می شود.

 

اهداف ساخت گلخانه و گنبد تجاری

 • تولید محصولات خارج از فصل در فضای باز
 • حداکثر تولید در واحد سطح
 • کاهش هزینه تولید
 • استفاده بهینه از امکانات کشاورزی
 • استفاده از روش کشت هیدروپونیک ( آب کشت)
 • کنترل آفات ، آلودگی ها و بیماری ها
 • اشتغالزایی
 • قابلیت رقابت با ریسک کم

 

نوع سازه در ساخت گلخانه و گنبد تجاری

سازه گلخانه ها انوع مختلفی دارد . سازه گلخانه و گنبد های تجاری با توجه به مواد و شکل سازه ، تفاوت های زیادی با یکدیگر خواهند داشت.

یکی از انواع سازه برای ساخت گلخانه  ، سقف شیروانی است . که دو نوع همگون و ناهمگون دارد و دارای سقف مسطح که تمام گلخانه را در بر میگیرد.

گلخانه و گنبد  ، با سقف قوسی مسطح ، از دو دیوار عمودی و بر روی آن یک سقف قوسی شکل با قوسی ملایم تشکیل شده است . دما در این نوع گلخانه بهتر از گلخانه های شیروانی تثبیت می شود و تهویه آن باید فعال باشد.

نوع دیگری از شکل های ایده آل و مناسب برای گلخانه  ، نوع گوتیک است . در این نوع دیوار هایی وجود دارد که روی چارچوب سوار می شوند و سقفی شیروانی دارند ، از مزایای این نوع سازه امکان تغییر شکل و ابعاد هست که برای تخلیه باران و برف بسیار کاربردی است . اما در کنار مزایای آن ، معایبی نیز دارد : برای ساخت نیاز به متریال بیشتری نیز نیاز است و در کنج های آن هوا به خوبی در گردش نیست.

یکی دیگر از انوع سازه های گلخانه ، گنبد مرتفع است . سقف این نوع سازه مانند ، قوس مسطح است اما ارتفاع آن بالاتر است . محیط داخلی گنبد مرتفع بسیار پایدار تر از بقیه سازه ها هست . از معایب ان می توانیم به هزینه های بالا برای ساخت و گرمایش چنین گلخانه و گنبد تجاری اشاره کرد.

انواع زیادی از ساخت سازه برای ساخت گلخانه و گنبد تجاری وجود دارد که شما میتوانید با مقایسه مزایا و معایب آن ، بهترین انتخاب را داشته باشید . سازه های دندانه اره ای ، اسکیلیون ، تونلی ، تری پنتا ، ساباط و ….. از انواع مختلف این سازه برای ساخت گلخانه است.

شما از مشاوران مجموعه تهران پوشش سقف میتوانید برای انتخاب و طراحی سازه مخصوص گلخانه و گنبد تجاری کمک بگیرید.

ساخت گلخانه و گنبد تجاری با بالاترین بازدهی !
اکثر افراد بعد از تصمیم برای سرمایه گذاری در یک پروژه ، به فکر بازگردانی سرمایه و بیشتر کردن آن هستند . برای رسیدن به چنین اهدافی باید از تجهیزات مناسب و سرمایه اولیه کافی برخوردار باشید.

همچنین مشورت با افراد با تجربه و متخصص در این زمینه کمک بسیاری به شما می کند تا بتوانید بازدهی گلخانه خود را افزایش دهید .

برای ساخت گلخانه و گنبد تجاری ، اصولی و با بیشترین بازدهی شما میتوانید از مجموعه پوشش سقف کمک بگیرید.

 در بسیاری از قسمت ها ما نیاز به نور طبیعی داریم یا تامین نور به صورت مصنوعی بسیار هزینه بردار خواهد بود در مکان هایی مانند گلخانه و گنبد تجاری

این اتفاق به وقوع قابل دیدن است.

برای ساخت یک گلخانه باید در ابتدا فضایی که قرار است گلخانه ما در آن احداث شود را مورد بررسی قرار گیرد.

گلخانه می تواند در ابعاد کوچک و همچنین در ابعاد بزرگ مورد طراحی و اجرا قرار گیر سازه گلخانه خانگی و صنعتی پروفیل آهن می باشد و سقف و بدنه

این سازه از ورق پلی کربنات می باشد که هم نور را از خود عبور داده و هم عایق سرما و گرما می باشد.

 برای ساخت گلخانه با توجه به خاصیت انعطاف پذیری ورق پلی کربنات می توان شکل آن را به صورت های مختلف احداث نمود.

با توجه به نور لازم باید رنگ و ضخامت  ورق مورد انتخاب قرار گیرد چون هر رنگ طیف نور خاصی را برای ما تداعی خواهد کرد که در بحث احداث گلخانه بسیار مورد توجه

است.

برای پوشش سقف وید های تجاری و پاساژ ها نیز سازه ای به صورت گنبد طراحی و ساخته می شود که توسط ورق پلی کربنات یا ورق اکرلیک پوشش خواهد داده شد.

 

 

نظرات (٪)

 1. بهمن 09 1395 \ب.ظ\29 6:17 ب.ظ

  […] گلخانه و گنبد تجاری […]

 2. فروردین 03 1396 \ق.ظ\31 10:20 ق.ظ

  […] گلخانه و گنبد تجاری […]

 3. اردیبهشت 30 1396 \ب.ظ\31 5:16 ب.ظ

  […] گلخانه و گنبد تجاری […]

 4. خرداد 11 1396 \ب.ظ\31 3:27 ب.ظ

  […] گلخانه و گنبد تجاری […]

 5. آذر 25 1396 \ق.ظ\29 7:17 ق.ظ

  […] گلخانه و گنبد تجاری […]

 6. دی 06 1396 \ق.ظ\29 9:25 ق.ظ

  […] گلخانه و گنبد تجاری […]

 7. بهمن 06 1396 \ب.ظ\29 5:30 ب.ظ

  […] گلخانه و گنبد تجاری […]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.